Amphenol Industrial MS3111P12-10P
MS3111P12-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3111P12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111P12-10P.pdf
Availability of MS3111P12-10P
QUANTITY
MS3111P12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111P12-10P
Internal Part NumberEIS-MS3111P12-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111P12-10P
Related LinksMS3111, MS3111P12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111P12-10P Details Description
Related parts for MS3111P12-10P
IC 4BIT NON-INV TRANSLTR 12-BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 54MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf