Souriau Connection Technology MS3111P1210S
MS3111P1210S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111P1210S
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111P1210S.pdf
Availability of MS3111P1210S
QUANTITY
MS3111P1210S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111P1210S
Internal Part NumberEIS-MS3111P1210S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series I, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111P1210S
Related LinksMS3111, MS3111P1210S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3111P1210S Details Description
Related parts for MS3111P1210S
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
PICOFLEX HEADER 14 POS MICSW14 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf