Amphenol Industrial MS3112E12-10PZ
MS3112E12-10PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E12-10PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E12-10PZ.pdf
Availability of MS3112E12-10PZ
QUANTITY
MS3112E12-10PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E12-10PZ
Internal Part NumberEIS-MS3112E12-10PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E12-10PZ
Related LinksMS3112E, MS3112E12-10PZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E12-10PZ Details Description
Related parts for MS3112E12-10PZ
IC OPAMP GP 45MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LAMINATING ADHESIVE 6" X 5YD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123 datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 3LD 4" datasheet.pdf