Amphenol Industrial MS3112E14-15P
MS3112E14-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E14-15P.pdf
Availability of MS3112E14-15P
QUANTITY
MS3112E14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E14-15P
Internal Part NumberEIS-MS3112E14-15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E14-15P
Related LinksMS3112, MS3112E14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E14-15P Details Description
Related parts for MS3112E14-15P
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AL datasheet.pdf
CONN DIN R MALE PF 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK-UHF MINIPLUG datasheet.pdf
D4N-9125 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 65 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf