ITT Cannon, LLC MS3112E14-19SF16
MS3112E14-19SF16 picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E14-19SF16
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
MS3112E14-19SF16.pdf
Availability of MS3112E14-19SF16
QUANTITY
MS3112E14-19SF16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E14-19SF16
Internal Part NumberEIS-MS3112E14-19SF16
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesDust Cap
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E14-19SF16
Related LinksMS3112E1, MS3112E14-19SF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3112E14-19SF16 Details Description
Related parts for MS3112E14-19SF16
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 60A ISOTOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf