ITT Cannon, LLC MS3112E18-11PY
MS3112E18-11PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E18-11PY
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E18-11PY.pdf
Availability of MS3112E18-11PY
QUANTITY
MS3112E18-11PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E18-11PY
Internal Part NumberEIS-MS3112E18-11PY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E18-11PY
Related LinksMS3112E, MS3112E18-11PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3112E18-11PY Details Description
Related parts for MS3112E18-11PY
FUSE 250MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO263 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf