Amphenol Industrial MS3112E18-11S
MS3112E18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3112E18-11S.pdf
Availability of MS3112E18-11S
QUANTITY
MS3112E18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3112E18-11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E18-11S
Related LinksMS3112, MS3112E18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E18-11S Details Description
Related parts for MS3112E18-11S
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
IC 8BIT SRL PARALLEL250V 24SOIC datasheet.pdf
HEATPIPE SINTERED 6X0.3X100MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf