Amphenol Industrial MS3112E20-16PW
MS3112E20-16PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E20-16PW
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E20-16PW.pdf
Availability of MS3112E20-16PW
QUANTITY
MS3112E20-16PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E20-16PW
Internal Part NumberEIS-MS3112E20-16PW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E20-16PW
Related LinksMS3112E, MS3112E20-16PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E20-16PW Details Description
Related parts for MS3112E20-16PW
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECPT 4POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TOP CABLING MODULE 300MM datasheet.pdf
LS 5.08/06/90 3.5SN GN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
CRIMPER, INSULATION F (.110 ) datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 4000 Gates, 133.3MHz, 196-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf