Souriau Connection Technology MS3112E82SX
MS3112E82SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E82SX
Brief Description
CONN RCPT BOX MNT 2POS W/SCKT
Datasheet Download
MS3112E82SX.pdf
Availability of MS3112E82SX
QUANTITY
MS3112E82SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E82SX
Internal Part NumberEIS-MS3112E82SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series I, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert8-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E82SX
Related LinksMS311, MS3112E82SX Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3112E82SX Details Description
Related parts for MS3112E82SX
ADAPTER SCSI INT/EXT DB25 HP FEM datasheet.pdf
SENSOR ACC X-AXIS +/-1.5G 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 40POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf