Amphenol Industrial MS3114E24-61S
MS3114E24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3114E24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114E24-61S.pdf
Availability of MS3114E24-61S
QUANTITY
MS3114E24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114E24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3114E24-61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114E24-61S
Related LinksMS3114, MS3114E24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3114E24-61S Details Description
Related parts for MS3114E24-61S
TERM BLOCK HDR 13POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf