Amphenol Industrial MS3114F12-10P
MS3114F12-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3114F12-10P.pdf
Availability of MS3114F12-10P
QUANTITY
MS3114F12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F12-10P
Internal Part NumberEIS-MS3114F12-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F12-10P
Related LinksMS3114, MS3114F12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3114F12-10P Details Description
Related parts for MS3114F12-10P
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf