ITT Cannon, LLC MS3114F14-19SX
MS3114F14-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F14-19SX
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3114F14-19SX.pdf
Availability of MS3114F14-19SX
QUANTITY
MS3114F14-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F14-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3114F14-19SX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F14-19SX
Related LinksMS3114F, MS3114F14-19SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114F14-19SX Details Description
Related parts for MS3114F14-19SX
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/8" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PS700 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 3V AMBER datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 5A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf