Souriau Connection Technology MS3114P1210S
MS3114P1210S picture photo
Mfg. Part Number
MS3114P1210S
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114P1210S.pdf
Availability of MS3114P1210S
QUANTITY
MS3114P1210S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114P1210S
Internal Part NumberEIS-MS3114P1210S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series I, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114P1210S
Related LinksMS3114, MS3114P1210S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3114P1210S Details Description
Related parts for MS3114P1210S
INDUCT ARRAY 2 COIL 198.74UH SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 34POS 4ROW datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AM VH COVER 5 PAIR 3MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf