ITT Cannon, LLC MS3116E14-18SW
MS3116E14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3116E14-18SW
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116E14-18SW.pdf
Availability of MS3116E14-18SW
QUANTITY
MS3116E14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116E14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3116E14-18SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116E14-18SW
Related LinksMS3116E, MS3116E14-18SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116E14-18SW Details Description
Related parts for MS3116E14-18SW
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIVOT - GRIPPER datasheet.pdf
TRANS NPN 460MHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf