ITT Cannon, LLC MS3116E20-24P
MS3116E20-24P picture photo
Mfg. Part Number
MS3116E20-24P
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3116E20-24P.pdf
Availability of MS3116E20-24P
QUANTITY
MS3116E20-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116E20-24P
Internal Part NumberEIS-MS3116E20-24P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116E20-24P
Related LinksMS3116, MS3116E20-24P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116E20-24P Details Description
Related parts for MS3116E20-24P
VARISTOR 297V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf