Amphenol Industrial MS3116E20-27S
MS3116E20-27S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116E20-27S
Brief Description
CONN PLUG 27POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116E20-27S.pdf
Availability of MS3116E20-27S
QUANTITY
MS3116E20-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116E20-27S
Internal Part NumberEIS-MS3116E20-27S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116E20-27S
Related LinksMS3116, MS3116E20-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116E20-27S Details Description
Related parts for MS3116E20-27S
CONN RECEPTACLE 4POS .084 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.1A SOT23-3 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf