ITT Cannon, LLC MS3116F12-10SF187
MS3116F12-10SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F12-10SF187
Brief Description
CONN PLUG 10POS CABLE SKT
Datasheet Download
MS3116F12-10SF187.pdf
Availability of MS3116F12-10SF187
QUANTITY
MS3116F12-10SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F12-10SF187
Internal Part NumberEIS-MS3116F12-10SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F12-10SF187
Related LinksMS3116F1, MS3116F12-10SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116F12-10SF187 Details Description
Related parts for MS3116F12-10SF187
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC 4 WIRE UZF ONLY 5 METER QD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf