ITT Cannon, LLC MS3116F14-12S
MS3116F14-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F14-12S.pdf
Availability of MS3116F14-12S
QUANTITY
MS3116F14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F14-12S
Internal Part NumberEIS-MS3116F14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F14-12S
Related LinksMS3116, MS3116F14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116F14-12S Details Description
Related parts for MS3116F14-12S
IC DRVR/RCVR DL-RS232 5V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 1.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB FOR 0.5MM PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 690.9VC AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 180PF 2706 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf