Amphenol Industrial MS3116J12-10P
MS3116J12-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3116J12-10P
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3116J12-10P.pdf
Availability of MS3116J12-10P
QUANTITY
MS3116J12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116J12-10P
Internal Part NumberEIS-MS3116J12-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116J12-10P
Related LinksMS3116, MS3116J12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116J12-10P Details Description
Related parts for MS3116J12-10P
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T60 4.7" datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONT QUADRAX SZ8 BLU datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf