Amphenol Industrial MS3116J12-10S
MS3116J12-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116J12-10S
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116J12-10S.pdf
Availability of MS3116J12-10S
QUANTITY
MS3116J12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116J12-10S
Internal Part NumberEIS-MS3116J12-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116J12-10S
Related LinksMS3116, MS3116J12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116J12-10S Details Description
Related parts for MS3116J12-10S
CAP FILM 0.068UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SINGLE ROW RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN 160POS SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf