Amphenol Industrial MS3116P14-15S
MS3116P14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116P14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116P14-15S.pdf
Availability of MS3116P14-15S
QUANTITY
MS3116P14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116P14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3116P14-15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116P14-15S
Related LinksMS3116, MS3116P14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116P14-15S Details Description
Related parts for MS3116P14-15S
IC DECODR/DVR LED 4DIGIT 44PLCC datasheet.pdf
IC 0.5A POWER DIST SW 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 200MA 8-SOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 6SIP datasheet.pdf
SOCKET MIN-SPR B-N SN-SN SER-2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 175K OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 20.48MHZ CMOS SMD datasheet.pdf