ITT Cannon, LLC MS3116P16-23P
MS3116P16-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3116P16-23P
Brief Description
CONN PLUG 23POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3116P16-23P.pdf
Availability of MS3116P16-23P
QUANTITY
MS3116P16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116P16-23P
Internal Part NumberEIS-MS3116P16-23P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116P16-23P
Related LinksMS3116, MS3116P16-23P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116P16-23P Details Description
Related parts for MS3116P16-23P
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP RF GP 4000MHZ 5V SOT-89 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
25POS DSUB PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf