Amphenol Industrial MS3116P18-11S
MS3116P18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116P18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116P18-11S.pdf
Availability of MS3116P18-11S
QUANTITY
MS3116P18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116P18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3116P18-11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116P18-11S
Related LinksMS3116, MS3116P18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116P18-11S Details Description
Related parts for MS3116P18-11S
IC VID SYNC SEPARATOR HORZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONN W.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 31POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 57MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf