ITT Cannon, LLC MS3120E14-12PF0
MS3120E14-12PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E14-12PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 12POS
Datasheet Download
MS3120E14-12PF0.pdf
Availability of MS3120E14-12PF0
QUANTITY
MS3120E14-12PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E14-12PF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E14-12PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E14-12PF0
Related LinksMS3120E, MS3120E14-12PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E14-12PF0 Details Description
Related parts for MS3120E14-12PF0
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI5322/23 datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 8POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.24MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf