ITT Cannon, LLC MS3120E14-19SF0
MS3120E14-19SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E14-19SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS
Datasheet Download
MS3120E14-19SF0.pdf
Availability of MS3120E14-19SF0
QUANTITY
MS3120E14-19SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E14-19SF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E14-19SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E14-19SF0
Related LinksMS3120E, MS3120E14-19SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E14-19SF0 Details Description
Related parts for MS3120E14-19SF0
TOOL CRIMP W/DIE CST-100 datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 2.6A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 10C UNSHLD 300V datasheet.pdf