Amphenol Industrial MS3120E16-26PLC
MS3120E16-26PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E16-26PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3120E16-26PLC.pdf
Availability of MS3120E16-26PLC
QUANTITY
MS3120E16-26PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E16-26PLC
Internal Part NumberEIS-MS3120E16-26PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E16-26PLC
Related LinksMS3120E, MS3120E16-26PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120E16-26PLC Details Description
Related parts for MS3120E16-26PLC
RES SMD 113K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 10POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
1PIN CHIP SIL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8USON datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
25POS DIE CAST HOOD JACKSCREW datasheet.pdf