ITT Cannon, LLC MS3120E18-32SZ
MS3120E18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120E18-32SZ.pdf
Availability of MS3120E18-32SZ
QUANTITY
MS3120E18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E18-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3120E18-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E18-32SZ
Related LinksMS3120E, MS3120E18-32SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E18-32SZ Details Description
Related parts for MS3120E18-32SZ
IC CLK ZDB 8OUT 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST WIRES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
HEADER 21POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf