ITT Cannon, LLC MS3120E20-16PF0
MS3120E20-16PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-16PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 16POS
Datasheet Download
MS3120E20-16PF0.pdf
Availability of MS3120E20-16PF0
QUANTITY
MS3120E20-16PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-16PF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-16PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-16PF0
Related LinksMS3120E, MS3120E20-16PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E20-16PF0 Details Description
Related parts for MS3120E20-16PF0
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14-16AWG MINI FIT SR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 101VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf