ITT Cannon, LLC MS3120E20-16PWF0
MS3120E20-16PWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-16PWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 16POS
Datasheet Download
MS3120E20-16PWF0.pdf
Availability of MS3120E20-16PWF0
QUANTITY
MS3120E20-16PWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-16PWF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-16PWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-16PWF0
Related LinksMS3120E2, MS3120E20-16PWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E20-16PWF0 Details Description
Related parts for MS3120E20-16PWF0
FLEX CABLE - AFG02G/AF02/AFG02G datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
OSC XO 151.205MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV PHVOLT 6-DIP datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf