ITT Cannon, LLC MS3120E20-16SX
MS3120E20-16SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-16SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120E20-16SX.pdf
Availability of MS3120E20-16SX
QUANTITY
MS3120E20-16SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-16SX
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-16SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-16SX
Related LinksMS3120E, MS3120E20-16SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E20-16SX Details Description
Related parts for MS3120E20-16SX
DIODE SCHOTTKY 35V 20A TO220AC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 15.00MM 90A datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 70MA 230V RAD datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
FAN EXHAUST 115V 40W LT GREY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 188MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf