ITT Cannon, LLC MS3120E20-41PY
MS3120E20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-41PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120E20-41PY.pdf
Availability of MS3120E20-41PY
QUANTITY
MS3120E20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-41PY
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-41PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-41PY
Related LinksMS3120E, MS3120E20-41PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E20-41PY Details Description
Related parts for MS3120E20-41PY
RACK ECONOMIZER 25.31X22X 30.75" datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 240VAC SCR OUT PNL datasheet.pdf
BATTERY PK 6.0V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
IC REG LINEAR LCD 24-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SMD datasheet.pdf
ASSY RECT 400MA 7.5KV STD REC datasheet.pdf