Amphenol Industrial MS3120F16-8P
MS3120F16-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F16-8P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120F16-8P.pdf
Availability of MS3120F16-8P
QUANTITY
MS3120F16-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F16-8P
Internal Part NumberEIS-MS3120F16-8P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F16-8P
Related LinksMS3120, MS3120F16-8P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F16-8P Details Description
Related parts for MS3120F16-8P
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
TVS DIODE 422.2VWM 748.8VC DO15 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 53MM datasheet.pdf
BOX ABS BLK/YLW 3.16"L X 5.47"W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf