Amphenol Industrial MS3120F18-11P
MS3120F18-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F18-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120F18-11P.pdf
Availability of MS3120F18-11P
QUANTITY
MS3120F18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F18-11P
Internal Part NumberEIS-MS3120F18-11P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F18-11P
Related LinksMS3120, MS3120F18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F18-11P Details Description
Related parts for MS3120F18-11P
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIR FILTER GENERATOR ECP2 CONFIG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf