ITT Cannon, LLC MS3120F18-11SW
MS3120F18-11SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F18-11SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120F18-11SW.pdf
Availability of MS3120F18-11SW
QUANTITY
MS3120F18-11SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F18-11SW
Internal Part NumberEIS-MS3120F18-11SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F18-11SW
Related LinksMS3120F, MS3120F18-11SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F18-11SW Details Description
Related parts for MS3120F18-11SW
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY WP 400W datasheet.pdf
60741A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 6.000000MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf