Amphenol Industrial MS3120F18-32S
MS3120F18-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120F18-32S.pdf
Availability of MS3120F18-32S
QUANTITY
MS3120F18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F18-32S
Internal Part NumberEIS-MS3120F18-32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F18-32S
Related LinksMS3120, MS3120F18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F18-32S Details Description
Related parts for MS3120F18-32S
RES SMD 267K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR W/WDT 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:20 1GHZ 52QFN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .35M datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf