Amphenol Industrial MS3120F22-32S
MS3120F22-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F22-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120F22-32S.pdf
Availability of MS3120F22-32S
QUANTITY
MS3120F22-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F22-32S
Internal Part NumberEIS-MS3120F22-32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F22-32S
Related LinksMS3120, MS3120F22-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F22-32S Details Description
Related parts for MS3120F22-32S
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 10-24 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 735MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf