ITT Cannon, LLC MS3120F22-55SWF0
MS3120F22-55SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F22-55SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS
Datasheet Download
MS3120F22-55SWF0.pdf
Availability of MS3120F22-55SWF0
QUANTITY
MS3120F22-55SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F22-55SWF0
Internal Part NumberEIS-MS3120F22-55SWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F22-55SWF0
Related LinksMS3120F2, MS3120F22-55SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F22-55SWF0 Details Description
Related parts for MS3120F22-55SWF0
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 2.5GSPS RF 160BGA datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
ANT DIRECT PNL 12DBI 12" N FEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf