ITT Cannon, LLC MS3121E12-10SW
MS3121E12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E12-10SW
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121E12-10SW.pdf
Availability of MS3121E12-10SW
QUANTITY
MS3121E12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3121E12-10SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E12-10SW
Related LinksMS3121E, MS3121E12-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121E12-10SW Details Description
Related parts for MS3121E12-10SW
MOSFET P-CH 250V 2.7A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 12.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 72P FLANGE P datasheet.pdf
ANTENNA R/A TELESCOPING BNC CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf