Amphenol Industrial MS3121E14-12PW
MS3121E14-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E14-12PW
Brief Description
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3121E14-12PW.pdf
Availability of MS3121E14-12PW
QUANTITY
MS3121E14-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E14-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3121E14-12PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E14-12PW
Related LinksMS3121E, MS3121E14-12PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121E14-12PW Details Description
Related parts for MS3121E14-12PW
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf