Amphenol Industrial MS3121E18-11P
MS3121E18-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E18-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3121E18-11P.pdf
Availability of MS3121E18-11P
QUANTITY
MS3121E18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E18-11P
Internal Part NumberEIS-MS3121E18-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E18-11P
Related LinksMS3121, MS3121E18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121E18-11P Details Description
Related parts for MS3121E18-11P
CAP TANT 4.7UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 100 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RRJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf