ITT Cannon, LLC MS3121F18-32SW
MS3121F18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F18-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121F18-32SW.pdf
Availability of MS3121F18-32SW
QUANTITY
MS3121F18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F18-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3121F18-32SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F18-32SW
Related LinksMS3121F, MS3121F18-32SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121F18-32SW Details Description
Related parts for MS3121F18-32SW
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5.4A 1212-8 datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB FLASH 64LFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9X25 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf