ITT Cannon, LLC MS3121F20-39PZ
MS3121F20-39PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F20-39PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3121F20-39PZ.pdf
Availability of MS3121F20-39PZ
QUANTITY
MS3121F20-39PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F20-39PZ
Internal Part NumberEIS-MS3121F20-39PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F20-39PZ
Related LinksMS3121F, MS3121F20-39PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121F20-39PZ Details Description
Related parts for MS3121F20-39PZ
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 4V 40A 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SHUNTED PHONO JAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.2A 16.3 MOHM datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.9A 28.8 MOHM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 1POS+1GROUND SCREW datasheet.pdf