ITT Cannon, LLC MS3121F20-39PZ
MS3121F20-39PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F20-39PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3121F20-39PZ.pdf
Availability of MS3121F20-39PZ
QUANTITY
MS3121F20-39PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F20-39PZ
Internal Part NumberEIS-MS3121F20-39PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F20-39PZ
Related LinksMS3121F, MS3121F20-39PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121F20-39PZ Details Description
Related parts for MS3121F20-39PZ
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE TXRX 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 3LAYER 2.5'X50' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.105 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 29VC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf