Amphenol Industrial MS3121P14-19PX
MS3121P14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3121P14-19PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3121P14-19PX.pdf
Availability of MS3121P14-19PX
QUANTITY
MS3121P14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121P14-19PX
Internal Part NumberEIS-MS3121P14-19PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121P14-19PX
Related LinksMS3121P, MS3121P14-19PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121P14-19PX Details Description
Related parts for MS3121P14-19PX
IC TRANSCVR 3ST 8BIT INV 24TSSOP datasheet.pdf
IC PRE-DIST RECEIVER 108-LGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 120M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf