ITT Cannon, LLC MS3122E12-10PZ
MS3122E12-10PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E12-10PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3122E12-10PZ.pdf
Availability of MS3122E12-10PZ
QUANTITY
MS3122E12-10PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E12-10PZ
Internal Part NumberEIS-MS3122E12-10PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E12-10PZ
Related LinksMS3122E, MS3122E12-10PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3122E12-10PZ Details Description
Related parts for MS3122E12-10PZ
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MONITOR BATT LP 6-UDFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf