Amphenol Industrial MS3122E12-10SLC
MS3122E12-10SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E12-10SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS3122E12-10SLC.pdf
Availability of MS3122E12-10SLC
QUANTITY
MS3122E12-10SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E12-10SLC
Internal Part NumberEIS-MS3122E12-10SLC
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E12-10SLC
Related LinksMS3122E, MS3122E12-10SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E12-10SLC Details Description
Related parts for MS3122E12-10SLC
CABLE GRIP GRAY 11-18MM datasheet.pdf
SW ROTARY 4P 2-3POS KNOB 125V datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LCD 4DIGIT 40-DIP datasheet.pdf
LED ASMT-JX1X WM WHT 3100K 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
5+5 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES 12 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LPC SUPER I/O 128LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
Y-CABLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf