Amphenol Industrial MS3122E14-18PX
MS3122E14-18PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E14-18PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3122E14-18PX.pdf
Availability of MS3122E14-18PX
QUANTITY
MS3122E14-18PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E14-18PX
Internal Part NumberEIS-MS3122E14-18PX
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E14-18PX
Related LinksMS3122E, MS3122E14-18PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E14-18PX Details Description
Related parts for MS3122E14-18PX
TERMINAL BLOCK 5MM 3POS PCB datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7.50MM VERT 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TEN60 RA RECPT ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf