Amphenol Industrial MS3122E14-19SX
MS3122E14-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E14-19SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E14-19SX.pdf
Availability of MS3122E14-19SX
QUANTITY
MS3122E14-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E14-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3122E14-19SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E14-19SX
Related LinksMS3122E, MS3122E14-19SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E14-19SX Details Description
Related parts for MS3122E14-19SX
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FUSE STRIP 100A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.32A 104 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE LMR240 N TYP PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 8DBI N FEMALE datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf