Amphenol Industrial MS3122E18-11PLC
MS3122E18-11PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E18-11PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS3122E18-11PLC.pdf
Availability of MS3122E18-11PLC
QUANTITY
MS3122E18-11PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E18-11PLC
Internal Part NumberEIS-MS3122E18-11PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E18-11PLC
Related LinksMS3122E, MS3122E18-11PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E18-11PLC Details Description
Related parts for MS3122E18-11PLC
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 2.5V 5V 12V datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf