Amphenol Industrial MS3122E18-32S
MS3122E18-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E18-32S.pdf
Availability of MS3122E18-32S
QUANTITY
MS3122E18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E18-32S
Internal Part NumberEIS-MS3122E18-32S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E18-32S
Related LinksMS3122, MS3122E18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E18-32S Details Description
Related parts for MS3122E18-32S
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 105KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 60V RS485/RS422 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3500UF 400V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
R/W HEAD W/10M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf